דלג לתוכן העמוד

הנקיק בפארק תמנע

כתובת
אתר הקשתות בפארק תמנע
נגישות
לא נגיש לבעלי מוגבלויות
קושי
מתאים לילדים מגיל 5

"הנקיק" , "שדה הצלחות", תצפית הקשתות, הקשת הקטנה.

תחילתו של מסלול: במגרש החניה של אתר הקשתות. המסלול מעגלי.

צבע המסלול – ירוק

מתאים לילדים מגיל 5. כולל טיפוס על סולם, הליכה לצד מעקה על שפת מצוק ולכן יתכן והמסלול אינו מתאים למי שפוחד מגבהים.

משך זמן המסלול – שעה וחצי.

 

מחנים את הרכב בחניית אתר הקשתות ונחזור רגלית כשלוש מאות מטרים  עד הגיענו לסימון הירוק.

ירידה לתוך נקיק אבן חול קצר תביא אותנו לוואדי קטן. מכאן נפנה עם הסימון הירוק מערבה (מעט שמאלה) ולאחר עליה קטנה נמצא עצמנו בתוך "שדה צלחות".- מדובר במעל 8,000 כתמים לבנים בהירים בקוטר של כשני מטר אשר היו לחידה בעיני החוקרים. תחילה חשבו כי אולי מדובר בבסיסים של אוהלים אשר שימשו למגורי העובדים אך השערה זו הופרכה שכן לא מצאו שרידים בקרבת אותם 'אוהלים' (מדורות, חרסים, יריעות). מה גם ש- 8,000 צלחות, פירושן לפחות 16,000 כורים שזה מספר לא סביר. היו שטענו שאולי מדובר במתקני העשרה של נחושת. הרי כשאנו אוחזים בנחושת, היא לא מזוקקת ויש צורך להפרידה מכל המינרלים שנקשרו בה. כשניסו את התיאוריה הזאת של העשרת הנחושת על ידי כתישת העפרות והעפתן באוויר (דוגמת החיטה והמוץ), לא הצליחו, הכל פשוט עף באוויר ולכן גם התיאוריה הזאת הושלכה. חוקרים גרמנים טענו כי מדובר במתקני העשרת נחושת אך לא על ידי העפה ברוח כי אם על ידי הצפה במים. כמובן שהתקשינו לקבל תיאוריה שכזאת. מאיפה נזין 8,000 צלחות בזרם בלתי פוסק של מים?! לבסוף החל מר עזרא כהן לחפור את הצלחות וגילה כי כל צלחת הינה בעצם ראש של פיר.  8,000 צלחות הן פתח למערכת מאד סבוכה של פירים!  

משיך בטיול ונעלה לתצפית הקשתות  תצפית יפה על שתי הקשתות! ירידה זהירה מהתצפית תביא אותנו למרגלות הקשת.

לאחר שטיפסנו בסולם למרכז הקשת אפשר להביט אחורה ולראות את מלוא הדרה של חלקה הצפוני של הבקעה. עוד רגע ואנחנו עומדים "במרפסת" המשקיפה על הנוף ועל הקשת החדשה.

ממזרח הרי אדום, מצפון מצוקי תמנע. ניתן מכאן, ממעוף הציפור, לראות איך תמנע בנויה כמו פרסה הפונה לכיוון מזרח, לכיוון השבר הסורי אפריקני. את חלקה שני של הפרסה לא ניתן להשלים בעבר הירדן. בשל תזוזת הלוחות (תזזה של ירדן וערב הסעודית צפונה) גילינו כי כ- 106 קילומטר צפונית לפארק תמנע, מול מושב חצבה ל נמצא אתר ארכיאולוגי בשם פונון (מוזכר בבראשית, ל"ו) ושם אכן יש עדויות להפקת נחושת. אמנם לא בתקופה המקבילה לתמנע (שיא ההפקה בבקעת תמנע היתה במאות ה12-13 לפנה"ס) אך כאמור התקיימה בפונון הפקה עשירה של נחושת.

מכאן נרד בערוץ, נעזר במעקה ולפנינו מפגש עם מסלול בצבע אדום. כאן יש אפשרות לחזור למגרש החנייה.

 

עוד באיזור

"קניון הפרצופים" בפארק תמנע
0.07 ק"מ
אתר הקשתות ומערת הכורה המצרי
0.32 ק"מ
פארק תמנע – מהפרקים היפים בעולם
0.37 ק"מ
שלושה פארקים ביום אחד
0.59 ק"מ
פארק תמנע - סיור עצמאי
0.71 ק"מ
אתר הקמפינג – פארק תמנע
0.75 ק"מ
סיפור דרך – "עמק ססגון"
0.98 ק"מ
חאן המלך שלמה – פארק תמנע
1.10 ק"מ
סיפור דרך – "סינגל תמנע"
1.10 ק"מ
שביל ישראל ב"דרך הערבה" - E.D.T -מקטע מספר 3- מבאר מלחן לאגם נחושתן בפארק תמנע
1.10 ק"מ