דלג לתוכן העמוד

שביל החילזון, שדה בולבוסים וחוות בודדים

כתובת
קיבוץ יהל
נגישות
לא נגיש לבעלי מוגבלויות

טיול מקסים המתאים למיטיבי לכת או מיטיבי רכוב (שביל רכיבה באופני הרים).

הטול מתחיל ב"מעיין במדבר"- חדרי אירח בקיבוץ יהל, סמוך לרפת הקיבוץ.

בכניסה לרפת נפגוש שלט ובו חילזון אדום רוכב על אופניים, נחנה את הרכב ונתחיל במסלול הרכיבה באופניים או ברגל.

נצא מהכניסה לרפת נטפס לשתי נקודות תצפית על בתי הקיבוץ, הר הנגב והרי אדום שבירדן. נמשיך דרומה אל שדה הבולבוסים המדהים שנמצא באחד מיובליו של נחל יעלון. בולבוס הוא שמו העתיק של תפוח-אדמה. סלעי הבולבוסים בטבע הם תופעה גיאולוגית של תרכיזי גיר המכילים חומר אורגני (שלדי דגים למשל) אשר עברו תהליך כימי. חלק גדול מהבולבוסים נמצאים בערוץ וחלק נותר עדיין תלויים על ההר.

נצא מהערוץ לכיוון תחנת השאיבה, צפונית לתחנה נחצה במעבר מים, לצדו המזרחי של כביש הערבה, נתגלגל בדיונת החול. נמשיך צפונה. בסמוך לחוות ע'רנדל – חוות הבודדים היחידה על כביש הערבה, נבחין על מדרון הגבעה ממערב לכביש בשלושה סמלים משובצים  באבנים. סמל חטיבת גולני, סמל צה"ל וסמל הפלמ"ח. הסמלים צוירו ככל הנראה על-ידי יחידות הצבא שהשתתפו  ב"מבצע עובדה".

במבצע זה הגיעו חטיבת פלמ"ח נגב וחטיבת גולני אל "אום רשרש" שבמפרץ אילת. סמל גולני מתחדש מעת לעת על-ידי חיילי החטיבה במסגרת מרוץ גולני.

חוות ע'רנדל – חוות בודדים העוסקת בחקלאות ותיירות. החווה הוקמה על שרידי מוצב צה"ל.

למגלות גבעת ע'קנדל נמצאו שרידים של אבני מייל מעידים "דרך הבשמים" הנבטית עברה סמוך לגבעה ויש הסוברים כי ע'רנדל היא אחת מתחנות הדרכים במסעם של בני ישראל ביציאת ממצרים (המזוהה כאילים "... וייסעו ויחנו באילים...").

בסמוך לגבעה נמצאת מצודה מהתקופה הרומית. מצודה דומה נחשפה בנאת המדבר ביטבתה.

חולפים על פני החווה ופונים דרומה. המסלול עובר בשטחים בראשיתיים פתוחים אל מול הרי אדום. ממשיכים דרומה אל השדות החקלאיים של קיבוץ יהל על גבול ישראל- ירדן. הגבול הבין-לאומי עם ירדן כפי שנקבע וסומן בשיחות השלום שנערכו בשנת 1994 בעברונה. הגבול בערבה נקבע לראשונה על-ידי הבריטים בשנת 1922 בין האמירות בעבר הירדן, לימים הממלכה ההאשמית של ירדן, לבין שטח המנדט הבריטי בארץ ישראל. הגבול נקבע במקום הנמוך ביותר בעמק. עם שביתת הנשק בתום מלחמת העצמאות, אימצו הצדדים את תוואי הגבול, אולם אזורי החקלאות שגלשו מזרחה סופחו לשטחי ישראל. בשדות של קיבוץ יהל ניתן להבחין כי הגבול פונה מזרחה ומקיף את השטחים החקלאיים ופונים מערבה חזרה אל הקיבוץ.

המסלול מסתיים במגרש החנייה שבקיבוץ

עוד באיזור

בצל התמרים – קיבוץ יהל
0.04 ק"מ
סיפור דרך – "יהל למשפחות"
0.05 ק"מ
חקלאות של שלום – קיבוץ יהל
0.13 ק"מ
שדה בולבוסים בנחל יעלון
2.33 ק"מ
ערידלה – מלון בוטיק, חוות ע'רנדל
4.08 ק"מ