דלג לתוכן העמוד

שביל ישראל ב"דרך הערבה" - E.D.T -מקטע מספר 3- מבאר מלחן לאגם נחושתן בפארק תמנע

טלפון
אורך
18 ק"מ
קושי
מיטיבי לכת

מקטע מספר 3: מבאר מלחן לאגם נחושתן בפארק תמנע

מרחק: 18 ק"מ.

תוואי המסלול: הליכה מתונה לאורך מצוקי תמנע, ירידה משמעותית בצוקי תמנע, הליכה מישורית בנחל מנגן, עמק ססגון ונחל תמנע, עלייה משמעותית להר תמנע וירידה תלולה לאגם נחושתן בפארק תמנע.

זמן הליכה משוער: 8-10 שעות.

שעת התחלה מומלצת: לא מאוחר מ- 07:00 בבוקר.

נקודות מים לאורך המסלול: בשער הכניסה לפארק תמנע. בחניון הלינה אגם תמנע.

צל: מועט, בדופן צוקי תמנע במהלך הירידה, למרגלות גבעות ומתחת לעצי השיטה בהתאם לשעת היום

מפה: מצורף קישור

 

תיאור השביל:

מחניון הלילה אנחנו צריכים לשוב אל "שביל ישראל", אל נקודת מפגש השבילים של "שביל ישראל" עם השבילים המסומנים בכחול וירוק. בסמוך למפגש השבילים נמצאת באר נוספת, באר מתק, הבאר הרוסה ועץ אשל צומח מבסיסה. בסמוך לבאר ניתן לראות תעלות מים הרוסות.

השביל ממשיך דרומה בנחל מתק ומתלכד עם סימון שבילים אדום, עד לפארק תמנע. לאחר כשעה הליכה מחניון הלילה, נראה לצד השביל ריכוז של עשרות מאובנים שנמצאים כאן בצורה לא טבעית. מרביתם מסוג אמוניטים. מאובן הוא סלע בצורת שלד בעל החיים הקדום. לאחר מותם של בעלי החיים, הם שוקעים לקרקעית. הרכיכה מתפרקת ובוצת הקרקעית עוטפת את שלד החיה או נכנסת פנימה. תהליך ההסתלעות משמר את צורת חוליות שלד החיה ולאחר נסיגת הים, נחשפים שכבות סלע עם ריכוזי מאובנים. 

 

תיבת הידעת:

האמוניטים היו בעלי חיים ימיים טורפים ואינטליגנטים, "בני דודים" של התמנונים, בעלי שלד חיצוני (קונכייה). בעל החיים חי מספר שנים, במהלכם הוא בונה את שלדו, , חדרים חדרים, ועובר לחדר החדש והגדול בהתאם לגדילתו. החדרים הישנים הוסבו לתאי ציפה, כמו בצוללת, אשר מתמלאים או מתרוקנים בגז חנקן בהתאם לרצונו. התנועה האופקית מתבצעת ע"י זרם סילון שמוצא מתוך הגוף באמצעות איבר שירירי, הגורם לתנועה אחורנית. השלד יכול להגיע לקוטר של 2 מטר.  האמוניטים התפתחו לפני כ-400 מיליון שנה  פרחו בתקופת היורא ובקרטיקון ונכחדו בהכחדה מאסיבית שהתרחשה בסוף הקרטיקון (65.5 מיליון שנה) יחד עם הדינוזאורים.

 

הליכה קצרה מנקודת המאובנים ואנו מבחינים בבקעת תמנע למרגלות המצוקים. לכל אורך השביל נפגוש מאובנים רבים של קיפודי ים ואמוניטים. זה המקום להזכיר כי המאובנים הן ערך טבע מוגן ואין לאוספם מהטבע. המשך ההליכה מזמנת לנו נופי מדבר מרהיבים של עמודי אבן חול ופסגות של הרי גרניט. בבקעת תמנע, כוחות עיצוב הנוף והגיאולוגיה הם סיפור מרכזי לצד תרבות האדם במקום.

השביל מנווט אותנו לאורך 3 ק"מ על שפת המצוקים וכל תצפית עולה על קודמתה ביופי המקום. עם סיום ההליכה בראש צוקי תמנע, אנו מתחילים בירידה הגדולה. במהלך דרכנו מטה, נבחין בגבעות בולטות בצבעים אדומים כהים בנוף המישורי שלמרגלותינו, אלו הם הר מכרות הגדול יותר מדרום וצבעו כהה, והר מנגן מצפון לו ובו דיונות חול יפות בצבעי ורוד ואדום בחלקו הדרומי.

עם סיום הירידה, השביל ממשיך בין הר מנגן מצפון, לבין הר מכרות מדרום מערב לשביל. במקום שלט חום המסמן חניון לינה בשם עמק סססגון. כאן המקום להנאות מדיונות חול מרשימות שהן תוצר בלייה של אבן החול העתיקה של תמנע. להבדיל מחולות כסוי, החול כאן מכיל מינרלים של סלעי יסוד ובהם קוורץ המעניק לחול גוון מנצנץ בקרני השמש.

ניפרד מחולות ססגון ונמשיך דרומה לכיוון שער הכניסה לפארק תמנע, השביל עושה דרכו בדרך ג'יפים ועובר בין גבעות בחלקו המזרחי של הר מכרות, באזור המכונה עמק ססגון. לאחר הליכה קצרה יוצא השביל מבין הגבעות אל עבר נחל תמנע, נחל רחב ובו עצי שיטה רבים. ממול אנו רואים את מקבץ עצי הדקל המסמנים לנו את שער הכניסה לפארק תמנע.

פארק תמנע הוא שמורת טבע גיאולוגית וארכיאולוגית עם מגוון אתרי ביקור ומסלולי הליכה ורכיבה באופנים. בשער הכניסה מרכז מבקרים, שירותים ונקודת מילוי מים. זה המקום לקבל הסברים על הפארק בתחנת המידע, להצטייד במפת שבילים מקומית, למלא מים ולהמשיך בדרכנו אל פסגת הר תמנע. כאן, ניתן לעשות הזמנה לחניון הלילה של אגם תמנע או לקבוע נקודת מפגש ואיסוף עם אנשי בית הארחה אליפז (לאלו שבחרו ללון באליפז) הנמצא 5 דקות נסיעה. הכניסה לפארק בתשלום במרכז המבקרים. מומלץ לצפות בסרט קצר המוצג במרכז המבקרים ובתצוגה אודות התהליכים הגיאולוגים שעיצבו את נופי המקום ואורח חייו של  האדם, גורה הנחושת בתמנע. למידע נוסף פארק תמנע.

ממרכז המבקרים של תמנע, "שביל ישראל" ממשיך בדרכו אל פסגת הר תמנע שנמצא מעל למרכז המבקרים מדרום. המטפסים אל עבר פסגת הר תמנע עושים דרכם בנחל אלכסון ויפגשו בדרכם תופעות גיאולוגיות מרתקות. נחל אלכסון זכה לשמו מפני שהוא חוצה את הר תמנע בתוואי אלכסוני מצפון-מזרח לדרום-מערב. שיטפונות רבים בערוץ זה הביאו להתמוטטותן של גדות הנחל ולהרחבת הוואדי. לאורך 3 ק"מ של עלייה לפסגת ההר, נעלה כ-250 מטר לגובה של 448 מטרים בפסגת הר תמנע.

בנחל נחושתן, בדרכינו לפסגה נחלוף על פני שלטי מתכת ישנים ובהם הסברים גיאולוגים בשפה העברית. זהו מסלול גיאולוגי אותו מבצעים תלמידי המחלקות לגיאולוגיה באוניברסיטאות בישראל. לאורך הנחל ובטיפוס להר, נמצא סלעי יסוד ודייקים שחדרו להר. סלעים מגמטיים דוגמת הגרניט הם הקדומים בסולם הזמן הגיאולוגי ומלמדים אותנו על מעמקי כדור הארץ, מקור מוצאם. הדרך המעפילה אל ראש ההר נפרצה בשנות ה-1950 על ידי חברת מחצבי ישראל בחיפושיה אחר מרבצי נחושת.

העלייה לפסגה, אמנם קשה, אך מתגמלת מאוד. מבמת הר תמנע נוף מרשים: ממזרח ניתן לראות את דרום הערבה והרי אדום שבירדן, ובמערב בקעת תמנע התחומה בצוקי תמנע אותם ירדנו בבוקר הטיול. פסגתו של ההר רחבה ומישורית ואינה דומה כלל לשבילים המטפסים אליה.

 

תיבת הידעת:

ייחודו של הר תמנע בכך שמופיעה בו כל עמודת הסלעים של ארץ ישראל - מסלעי היסוד, דרך סלעי המשקע היבשתי הקדום ועד לסלעי המשקע הימי. ההר קיבל את צורתו - מעין בלוק מורם מארבעה כיוונים - בעקבות השבר הסורי-אפריקני, שהוא הגורם העיקרי בעיצוב הנוף בעמק הערבה ובים סוף. מאמצי מתיחה הובילו ליצירת עמק הביקוע של ים המלח והערבה. במהלך 20 מיליון השנים האחרונות נע גוש הרי אדום 106 ק"מ צפונה, בהשוואה להרי הנגב שממזרח לשבר. זהו התהליך שגרם גם להתרוממותו של הר תמנע ולחשיפת עמודת הסלעים.

 

שביל ההליכה מפסגת הר תמנע, ממשיך בחלקו הדרומי מערבי של במת ההר. השביל יורד בחריץ תלול מאוד בסלעי היסוד, יש ללכת בזהירות רבה. לאחר כקילומטר של ירידה, שביל ישראל פוגש את מערך השבילים המקומי של תמנע. פניה שמאלה, מערבה תוביל אותנו אל עבר עמודי שלמה ומקדש האלה ח'תחור. מומלץ מאוד לעשות את סטיית הדרך הקצרה הזו הלוך ושוב ולהנאות מנופי עמודי שלמה המפורסמים ומהאתר הארכיאולוגי. אנו נמשיך ב"שביל ישראל" דרומה, הליכה של 1.5 ק"מ תוביל אותנו אל עבר אגם נחושתן שבלב פארק תמנע לחניון הלילה.

 

תיבת הידעת

עמודי שלמה: העמודים הם צורת נוף אופיינית המתפתחת כתוצאה מבליה לאורך סדקים באבן החול האדומה הקשה, מתצורת עמודי שלמה הקרויה כך על שמם. שכבה זו היא סלע משקע יבשתי הקדום ביותר בתמנע. לפני כ- 530 מיליון שנה. על גבי סלעי היסוד מעידן הפרה-קמבריום. הגרגרים וחלוקי הקוורץ מלוכדים זה לזה בתחמוצות ברזל ו/או בתמיסות צורניות הנמסות במים, וכן בפעילות של חזזיות ומיקרו-אורגניזמים הנמצאים בפני הסלע. כאשר נחשף הסלע אל פני השטח, החלו כוחות הבליה לפעול לאורך הסדקים בקיר המצוק. הללו התרחבו לכדי חללים גבוהים, וביניהם נשארו עמודי הסלע שלפנינו. צורת בליה נוספת מתפתחת לאורך מפלסים שונים וקווי המגע ביניהם. התוצאה במקרה זה: שורות של גומחות בסלע, תופעה המכונה 'טאפוני'. תהליכי בלייה אלו יוצרים מגוון רב של צורות בסלע. עמודי שלמה נקראים על שמו של שלמה המלך.

 

נקודת הלינה: חניון הלילה בפארק תמנע

במקום שירותים, מקלחות, מים, תאורה, נקודות חשמל ומסעדה.

אפשרויות לינה: לינה בשק שינה עצמאי, אוהלי לינה פרטיים מפוארים להשכרה – ווילה קאמפ או חדרי אירוח  מפנקים. למידע נוסף פארק תמנע.

טלפון: 08-6316756

מייל: timna8@parktimna.co.il

אתר אינטרנט: פארק תמנע

 

עוד באיזור

חאן המלך שלמה – פארק תמנע
0.00 ק"מ
סיפור דרך – "סינגל תמנע"
0.00 ק"מ
סיפור דרך – "עמק ססגון"
0.27 ק"מ
פארק תמנע - סיור עצמאי
0.39 ק"מ
אתר הקמפינג – פארק תמנע
0.62 ק"מ
פארק תמנע – מהפרקים היפים בעולם
0.86 ק"מ
אתר הקשתות ומערת הכורה המצרי
0.90 ק"מ
שלושה פארקים ביום אחד
0.91 ק"מ
"קניון הפרצופים" בפארק תמנע
1.03 ק"מ
הנקיק בפארק תמנע
1.10 ק"מ