דלג לתוכן העמוד

שביל ישראל ב"דרך הערבה" - E.D.T - מקטע מספר 2 - משחרות לבאר מלחן

אורך
16.5 ק"מ
קושי
מיטיבי לכת

מקטע מספר 2: משחרות לבאר מלחן

מרחק: 16.5 ק"מ

תוואי המסלול: עליות וירידות מתונות, גבעות נמוכות.

זמן הליכה משוער: כ-6 שעות.

שעת התחלת המסלול: לא מאוחר מ09:00 בבוקר.

נקודות מים לאורך המסלול: בנקודת התחלה. יש לדאוג למים ומזון בחניון הלינה או מנהלות ברכב (חברת רוכבי הגמלים בשחרות מספקים שרות זה).

צל: מועט ביותר, בשולי הגבעות בהתאם לשעה ביום.

מפה: מצורף קישור

 

תיאור השביל:

נצא לדרך בשעת בוקר מוקדמת ונחזור אל נקודת השביל אותה עזבנו אתמול. השביל עוקף את היישוב שחרות ממערב וחוצה דרך עפר המגיעה אל בתי היישוב הקיצוניים. היישוב שחרות הוקם בשנת 1985 ותושביו בוחרים באורח חיים עצמאי המשתלב עם נופי המדבר. בתים רבים ביישוב נבנים בבנייה אקולוגית. בשחרות מתגוררות כ-35 משפחות ובהם בעלי מלאכה רבים. היישוב שוכן בגובה של 550 מטרים מעל פני הים וכ-450 מטרים מעל בקעת הערבה שממזרח לו.

לאחר כחצי שעה של הליכה נגיע אל שפת המצוק, נופי הערבה והרי אדום המרהיבים נשקפים ממול. משכימי קום, יכולים לזכות כאן בזריחה מרשימה מעל הרי אדום. השביל ממשיך לאורך המצוק, למרגלותיו נחלים עמוקים וגבעות של סלעי קירטון, חוואר וגיר. כשני קילומטרים מעזיבת היישוב ייפגש "שביל ישראל" עם סימון שבילים שחור בנחל זוגן. נקודה יפה של עצי שיטה עם אפשרות למנוחה קצרה. מהנחל נמשיך בעליות וירידות קלות, 3 ק"מ נוספים יובילו אותנו אל נקודת מקבץ בולבוסים מרשים ונקודת תצפית יפה אל עבר הערבה, שטחי החקלאות הרבים ומלחת יטבתה.

 

הידעת

בולבוס הוא סלע גיר גדול במתאר עגול בקוטר של עשרות ס"מ ועד מטר. הגאולוגים סבורים כי דרך היווצרותו קשורה בתהליכי שקיעה גירניים במעמקי הים, סביב שלד של חיה קדומה. 

 

השביל ממשיך בדרכו דרומה בעליות וירידות קלות, חולף לצד שרידי אתר עתיקות קדום של נוודי המדבר ומגיע לנקודת בולבוסים נוספת, חוצה את תוואי נחל הגדרה. לאחר חציית הנחל, מתחבר "שביל ישראל" עם סימון שבילים ירוק.

ההליכה ממשיכה בכיוון כללי דרום – מערב, מנקודת המפגש עם השביל הירוק ממשיכים כ-5 ק"מ עד לנחל מלחן. בדרך נעלה ונרד מספר פעמים, נחצה את נחל שרביט, עד שניפגש עם סימון השבילים הכחול של נחל מלחן. במפגש סימוני השבילים של "שביל ישראל" והשביל הירוק בנחל מלחן עם השביל הכחול, עלינו לפנות מערבה כ-500 מטרים על מנת להגיע לחניון הלילה באר מלחן.

באר מלחן היא באר גדולה ובה מים מליחים. הבאר שימשה את נוודי המדבר לאור ההיסטוריה המאוחרת להשקיית עדריהם. היא נחפרה בתקופת המנדט הבריטי והייתה נקודת מפגש בצומת דרכי הנוודים בין הערבה לבקעת עובדה. עד שנות השמונים הבאר הייתה בשימוש. עם התמעטות אוכלוסיית הבדואים במרחב, סיימה הבאר את תפקודה.

 

נקודת לינה: חניון לילה באר מלחן

במקום אין מים.

מטיילים רבים מטמינים בנקודה זו מים בקבוקים בתוך ארגזים החפורים לקרקע בחניון הלינה.

מותר להבעיר מדורה בחניון.

אין קליטה סלולארית בנקודה זו. לקליטה סלולארית מוגבלת יש לעלות לגבעות מסביב בניסיון למצוא מקום עם קליטה.

מעוניינים בלינה בחדרי האירוח? התקשרו לאליפז – חופש וחוויה בערבה

 

עוד באיזור

חיים נעימים במדבר– שחרות
0.12 ק"מ
ארוחה באהבה
0.18 ק"מ
רוכבי הגמלים - שחרות
0.20 ק"מ
חיים נעימים במדבר– שחרות
0.20 ק"מ
חניון זוגן/ שחרות
3.98 ק"מ