דלג לתוכן העמוד

שביל ישראל ב"הערבה הדרומית" - E.D.T -מקטע מספר 1 - מנאות סמדר לשחרות

כתובת
פונדק נאות סמדר
טלפון
אורך
21.5 ק"מ
קושי
מיטיבי לכת

מקטע מספר 1 : מנאות סמדר לשחרות

מרחק: 21.5 ק"מ

תוואי המסלול: עליות וירידות מתונות, גבעות נמוכות.

זמן הליכה משוער: כ-8 שעות.

שעת התחלה מומלצת: לא מאוחר מ0800 בבוקר.

נקודות מים לאורך המסלול: בנקודת התחלה – פונדק נאות סמדר ונקודת הסיום - שחרות.

צל: מועט, בשולי הגבעות ומתחת לעצי השיטה בהתאם לשעה ביום.

מפה: מצורף קישור

 

תיאור השביל:

בחלקו האחורי של פונדק נאות סמדר נמצא סימון "שביל ישראל ", שאלו את עובדי הפונדק. השביל עובר במגוון נופי מדבר של גבעות גיר וקירטון נמוכות וערוצי נחלים רדודים.

נתחיל את ההליכה לכיוון הצומת ונלך עם הסימון של שביל ישראל כ-6 ק"מ עד צומת הדרכים המנה  דרומה לכיוון בסיס עובדה והיישוב שחרות. נמשיך בהליכה בנחל חיון לאורך השביל כ-4 ק"מ. השביל  פונה מזרחה אל שמורת דיונות כסוי.

חולות כסוי הן מקום מצוין ליהנות מהטבע, לחלוץ נעלים, לטפס לפסגת הדיונות, לרוץ, להתגלגל ולחזור לחוויות ימי הילדות. לאחר מנוחה, נמשיך עם "שביל ישראל לאופנים" המתלכד עם השביל האדום, ההליכה לאורך דרך עפר נוחה ורחבה. סביר מאוד לפגוש כאן קבוצות מטיילים. לאורך השביל 4 נקודות לינה במשטחי חול וסלע ללא תשתית נוספת. אלו נקודות המאושרות גם בהדלקת מדורה קטנה. ההליכה בדרך העפר אורכת כשעה (2 ק"מ) והיא נפגשת עם "שביל ישראל" והכביש המוליך ליישוב שחרות ולנמל תעופה עובדה. מנקודה זו ימשיך השביל שלנו לאורך סימוני "שביל ישראל" ו.

הליכה נינוחה של 3 ק"מ, בצדו המזרחי של הכביש, לאורך סימוני "שביל ישראל" תביא אותנו אל אתר העתיקות המכונה "מקדש הנמרים". זהו אתר עתיקות בבקעת עובדה, מראשית התקופה הכלכוליתית (אלף החמישי לפני הספירה) ובו אזור תחום עם אבנים ניצבות ומתחם נוסף המתאר 17 דמויות של נמרים. חוקרי האתר פירשו את דמויות בעלי החיים כנמרים בגלל הזנבות המורמים כלפי מעלה, למעט חיה אחת השונה בתיאורה, זנבה קצר ופונה כלפי מטה, ולחיה קרניים ישרות ומקבילות. על פי החוקרים, שימש המקום כמקדש עבור נוודי המדבר הקדומים.

מ"מקדש הנמרים" נמשיך בהליכה לאורכו של שביל ישראל, במגמה כללית מזרחה, הליכה בנחל שחרות לאורך כ-2.5 ק"מ ולצד השביל נפגוש אתרי עתיקות רבים. אתרים אלו כוללים מתחמי אבן מסוגים שונים. ארכיאולוגים מסווגים את האתרים למצבות, נקודות חנייה, ומתחמי פולחן שונים. חלק מן האתרים מסומנים בשטח עם שלטי פח קטנים עליהם רשום בשפה העברית אתר עתיקות. לאורכו של נחל שחרות ישנם מקבצים יפים של עצי שיטה, המזמנים מנוחה בצלם. השביל  נפרד מנחל שחרות והוא ממשיך בין ערוצי נחלים קטנים לשלוחות מתונות עוד כ2.5 ק"מ נוספים. חולפים לצדו של אתר עתיקות בולט בנוף ובו מצבות עומדות ומתחם אבנים עגול. מתחם זה פורש גם הוא כאתר פולחני. מנקודה זו, השביל ממשיך לכיוון כביש הגישה ליישוב שחרות. בנקודה בה "שביל ישראל" פוגש שביל המסומן ירוק, יש לחצות את הכביש דרומה. הליכה בת מספר דקות תביא אתכם אל "חניון נוודים". את החניון ניתן לראות מהשביל, מאהל המשתלב בנופי המדבר.

 הידעת:

חולות כסוי הן דיונות ייחודיות בשל הרכב החול שנוצר מבלייה של סלעים גירניים ולא סלעי יסוד בדומה למרבית הדיונות בעולם. בבדיקת מעבדה ניתן לראות תחת מיקרוסקופ שברי מאובנים זעירים, זו הסיבה שהחולות לבנים נקיים ואין בהם צבעי אדום או ורוד שמקורם בבלייה של סלעי גרניט.

 

נקודת לינה:  חניון נוודים

חניון מדברי המשתלב היטב בנופי המדבר, במקום מים ואפשרות לרכישת ארוחות. עמיר גדנאור, מפעל החניון ומורה דרך ואנשי החניון ישמחו להסביר על המשך שביל ההליכה והמנהלות הנדרשות, יספקו לכם מים לשתייה וניתן לרכוש במקום מצרכי מזון פשוטים לימי ההליכה הבאים.

הממשיכים ביום הטיול הבא עד חניון באר מילחן (מקטע מספר 2) , נדרשים לדאוג לאספקת מים ליום ההליכה הבא על ידי סחיבה או מנהלות, אנשי החניון מספקים שירות זה.

טלפון נייד: 052-3351357

טלפון נוסף: 054-4956030

טלפון: 08-6373218

דוא"ל: gadnaor@zahav.net.il

דוא"ל נוסף: camel1985@gmail.com

אתר אינטרנט: https://www.camel-riders.com/

 

 

למקטע מספר 2 - משחרות לבאר מלחן

עוד באיזור

פונדק נאות סמדר – צומת שיזפון
0.10 ק"מ
שביל ישראל ב"ערבה הדרומית" - כל המידע
0.18 ק"מ
אירוח כפרי נאות סמדר – קיבוץ נאות סמדר
1.23 ק"מ
סיור בנאות סמדר
1.29 ק"מ
בית האמנויות בנאות סמדר
1.55 ק"מ
יקב נאות סמדר
1.56 ק"מ